Kiedy nie można używać świateł do jazdy dziennej?


 

Odpowiedź niby prosta, jednak zarówno kierowcy jak i kursanci mają z tym problem, a błędy zdarzają się nawet podczas rozwiązywania testów na prawo jazdy.

Pełna oficjalna baza pytań stosowanych w testach na prawo jazdy (tryb egzaminu i nauki działami) dostępna jest na stronie zdamyto.com.

Pytanie z oficjalnej bazy pytań egzaminacyjnych. Źródło: zdamyto.com

Ze światłami do jazdy dziennej jest odrobinkę inaczej niż z chlebakiem. Ten w wojsku jak wiadomo (podobno) służy do noszenia granatów ;). Światła do jazdy dziennej natomiast służą do jazdy w dzień -prawo drogowe właściwie nie zna pojęcia „dzień”  i „noc” – i w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Można a nie trzeba

Przede wszystkim prawo drogowe daje Ci możliwość używania świateł do jazdy dziennej a nie nakłada obowiązku ich użycia – możesz ich użyć w określonych warunkach. Zupełnie tak jak światła przeciwmgłowe.

W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Obowiązek dotyczy jedynie używanie świateł mijania:

Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

Błędem na egzaminie nie będzie jeśli w ładną słoneczną pogodę użyjesz świateł mijania zamiast świateł do jazdy dziennej.

Testy na prawo jazdy, pytanie z oficjalnej bazy pytań. Źródło: zdamyto.com

Kiedy nie można na światłach do jazdy dziennej?

Świateł do jazdy dziennej nie możesz używać:

  1. Od zmierzchu do świtu.
  2. W warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (opad atmosferyczny, zadymienie, mgła itp).
  3. Zamiast świateł pozycyjnych.