Oficjalna baza pytań: Co zawiera?


 

Nowe pytania w testach na prawo jazdy – gdy pojawią się – w pierwszej kolejności trafią do ministerialnej bazy pytań egzaminacyjnych. Co zawiera ta baza?

Cała baza pytań stosowanych w testach na prawo jazdy jest jawna. Podstawa prawna: Art. 51, ust. 2b ustawy o kierujących pojazdami. Zgodnie z obowiązującą ustawą o kierujących pojazdami pytania egzaminacyjne oraz wchodzące w ich skład scenariusze, wizualizacje i opisy zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw transportu oraz pytania zawarte w teście egzaminacyjnym stanowią informację publiczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Oznacza to, że wszystkie pytania stosowane na egzaminach teoretycznych można przeglądać za darmo, ale czy opublikowaną bazę można użyć do nauki?

Nowe pytania

Ministerstwo infrastruktury chce dodać 441 nowych pytań. W testach na prawo jazdy powinny one pojawić się w 2017 roku. Zanim trafią one do WORD zostaną opublikowane na stronie resortu. Ci z Was, którzy chcą uczyć się testów na prawo jazdy z wykorzystaniem bazy ministerialnej mogą czuć się zawiedzeniu bowiem:

  • opublikowana baza pytań nie jest podzielona na kategorie prawa jazdy, a to oznacza, że do jednej puli wrzucono pytania dotyczące wszystkich uprawnień – od motocyklowe po tramwajowe,
  • ministerstwo nie udostępnia mechanizmu umożliwiającego rozwiązywanie testów na prawo jazdy. Pytania i warianty odpowiedzi można jedynie przeglądać,
  • ministerstwo nie publikuje klucza odpowiedzi.

Nowe pytania w testach na prawo jazdy miały pojawić się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku, do dziś baza pytań funkcjonuje bez zmian a to oznacza, że zmian należy spodziewać się w 2017 roku.

Dziś  baza liczy 2661 pytań.

Dokładnie wszystkie aktualne pytania egzaminacyjne jakie są stosowane na egzaminach państwowych można rozwiązywać po kolei w testach na prawo jazdy ZdamyTo.com.