Niemal 60 procent kursantów udziela błędnej odpowiedzi na to pytanie egzaminacyjne. Czego dotyczy? Czy to pytanie z testów na prawo jazdy jest faktycznie takie trudne?
Listę „najtrudniejszych” pytań z testów na prawo jazdy opublikowało zdamyto.com. Zestawienie przedstawia pytania na które padało najwięcej nieprawidłowych odpowiedzi w okresie od lipca do września 2016.
Sprawdź się przed egzaminem. Pełna oficjalna baza pytań egzaminacyjnych.
Pechowe pytanie
Niemal 60 procent w lipcu i prawie 54 procent osób w sierpniu niepoprawnie odpowiedziało na to pytanie.

Wbrew pozorom, w pytaniu bardziej chodzi o zmianę pasa ruchu niż o wyprzedzanie.
Dlaczego odpowiedź twierdząca jest nieprawidłowa? Zacznijmy od wyjaśnienia manewru wyprzedzania. Przypominacie sobie ten nudny wykład z podstawowych pojęć? Zgodnie z art 2. pkt. 28 wyprzedzanie to przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Czy już wam się rozwidnia? Nie?
Idźmy zatem dalej: kto ma pierwszeństwo podczas zmiany pasa ruchu? Kierujący, ktory już znajduje się na danym pasie, czy ten, który zamierzają wjechać na sąsiedni pas ruchu? Sprawę rozwiązuje art. 22. ust. 4. prd:
Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
W cytowanym pytaniu dochodzi do manewru wyprzedzania – bez zmiany pasa ruchu. Pojazd znajdujący się na lewym pasie ruchu sygnalizuje zamiar („zawczasu i wyraźnie”) zmiany pasa ruchu. Oczywiście zgodnie z zapisem art. 22. ust. 4. prd nie ma pierwszeństwa przed pojazdem znajdującym się już na pasie ruchu, na który zamierza wjechać, nie ma więc potrzeby zrezygnowania z manewru wyprzedzania. To Ty masz pierwszeństwo, nie musisz więc rezygnować z wyprzedzania.
W tej sytuacji oczywiście nie masz obowiązku przerwania wyprzedzania
Wkrótce kolejne pechowe pytanie w testach na prawo jazdy.